Srpen 2009

Kouzelný duben (2009)

9. srpna 2009 v 21:10 | Jindřiška |  Inscenace
Kouzelný duben
Autor: Matthew Barber
Premiéra: 25. dubna 2009


"Z divadel na Brodwayi přes filmová plátna a televizní obrazovky až na jeviště našeho divadla se k nám provoněly skrze žhavé italské slunce vistárie v romantické komedii Matthewa Barbera Kouzelný duben podle románu Elizabeth von Arnim. Přeneseme se alespoň na dvě hodiny do atmosféry krátce po první světové válce, do hravého těkání čtyř žen mezi únikem od manželských i partnerských stereotypů a návratem k nim i sobě samým. Lotty wiltonová a Rose Arnottová si na inzerát v Timesech pronajmou zámeček na jihu Itálie, aby tak v dubnu vystřídaly nekonečně deště a skličující manželství za teplo a středomořskou romantiku. Všechno na světě, zvláště pak zámecké dobrodružství, však stojí peníze, a tak získají pro svůj prchavý sen ještě další dvě dámy, pětadvacetiletou Caroline Bramblovou a sedmdesátiletou paní Gravesovou a ty se s nimi podělí o výdaje i životní zkušenost. Ve vtipných dialozích, protkaných laskavým humorem i lehkou nostalgií, pomalu všechy nacházejí válkou narušené i zmařené iluze v návratech a okamžicích prostého lidského štěstí. To nejcennější najdou nakonec samy v sobě, i když prožitá romantika je trochu jiná, než čekaly. Pojďte s námi na konci dubna za oponu divadelní, abychom společně odkrývali tu pomyslnou oponu lidského srdce, často bloudícího a stejně hledajícího, tehdy i nyní."
Jaroslav Psík

Osoby a obsazení

režie Jaroslav Psík

Lotty Wiltonová Jitka Havránková
Mellersh Wilton Jiří Guth
Rose Arnottová Erika Suchanová
Frederick Arnott Jaroslav Psík
Caroline Bramblová Jindřiška Fantová
Antony Wilding Martin Ježek
paní Gravesová Helena Herrmannová
Constanza Julie Trnková

Fotografie z představení naleznete v galerii.

Uděláte mně to znova? (2009)

9. srpna 2009 v 12:24 | Jindřiška |  Inscenace
Uděláte mně to znova?
Autor: Laurent Ruquier
Premiéra: 28. března 2009"Atraktivní a v dnešní době i módní prostředí plastické chirurgie skýtá nepřeberné množství komediálních situací. Navštivme společně jednu malou soukromou kliniku plastické chirurgie - svět, ve kterém nic není tak, jak se zdá..."
Petra Žilková


Osoby a obsazení:

režie Petra Žilková

Doktor Jouvance Matouš Šimek
Madam Jouvance Hana Cepáková
Claudice Brunet Petra Žilková
Madam Carnot Jana Kvíderová, alt. Lucie Janátová
Slečna Frantini Lucie Kreichová
Madam X Nikola Šrainerová

Rozladěné dueto (2008)

9. srpna 2009 v 12:19 | Jindřiška |  Inscenace
Rozladěné dueto
Autor: Neil Simon
Premiéra: 25. dubna 2008


"Každý pátek se v jednom newyorském bytě schází parta kamarádek. Večery tráví debatami o životě, vzájemným hašteřením a zápolením v bezvýznamné společenské hře. Co se však stane, když se jedna dostane do hluboké životní krize? Dokážou jí její kamarádky pomoci? A je to vůbec možné... ? Mistrně napsaná komedie z pera známéno amerického autora Neila Simona je skutečnou lahůdkou pro všechny milovníky humoru a dobré zábavy."
Petra Žilková

Osoby a obsazení

režie Jaroslav Psík

Florence Erika Suchanová
Olivie Petra Žilková
Mickey Helena Herrmannová, alt. Jana Kvíderová
Renee Jindřiška Fantová
Sylvie Hana Cepáková, alt. Jitka Havránková
Verna Lucie Kreichová, alt. Nikola Šrainerová
Jesus Costazuela Jaroslav Psík
Manolo Costazuela Jiří Guth

Hrobka s vyhlídkou (2007)

5. srpna 2009 v 23:12 | Jindřiška |  Inscenace
Hrobka s vyhlídkou
Autor: Norman Robbins
Premiéra: 27. 4. 2007

"Pojďte s námi do hrobky! Nechť se ctěný čtenář neleká, není to neomalená morbidní výzva, nýbrž lehká parafráze titulu úspěšného představení minulé sezóny a zároveň pozvánka na dubnovou premiéru Kajetána v našem divadle. Tentokrát jsme po dlouhém zvažování sáhli po trochu jiném žánru, a tak se s námi vydejte do staré dobré Anglie, na staré dobré dějiště zapeklitých detektivních příběhů, tj. staré dobré rodinné sídlo, kde stará dobrá, lehce extravagantní až pomatená rodinka podědí pranepatrný pakatel sedmi milionů liber, aby se o něj jaksepatří poškorpila prostředky tradičními i novátorskými. Hra Normana Robbinse Hrobka s vyhlídkou je detektivní komedie s prvky temně černého hororu, drsná přehlídka birazních vztahů a přirozeně lákadlo pro milovníka záhad ke hře na detektivy, protože my sami jsme při první četbě nedokázali skutečného pachatele několika málo vražd odhalit. Autor ji napsal v druhé polovině minulého století a pro velký úspěch má své volné pokračování pod názvem Do hrobky tanečním krokem. Kdo nemá dostatek trpělivosti, tomu milerád sdělím jméno pachatele (či pachatelů), ale až na konci dubna..."
Jaroslav Psík

Osoby a obsazení:

režie Petra Žilková

Hamilton Penworthy Jaroslav Psík
Lucie Tombová Jana Kvíderová
Dora Tombová Erika Suchanová
Emily Tombová Petra Žilková
Monika Tombová Žaneta Skálová
Marcus Tomb Lukáš Rajnoch
Anna Franklinová Jitka Havránková
Agatha Hammondová Helena Herrmanová, alt. Hana Cepáková
Freda Mountjouyová Lenka Vodičková
Peregrine Potter Matouš Šimek
Avon Lady Lucie Janátová a Nikola Krupičková


Fotografie z představení naleznete v Galerii.

Pojďte s námi na půdu (2006)

5. srpna 2009 v 22:38 | Jindřiška |  Inscenace
Pojďte s námi na půdu
Autor: Erika Suchanová
Premiéra: 4. března 2006
"Nová hra se pod názvem "Pojďte s námi na půdu" vrací do 60. let minulého století, aby v lehce nostalgickém rodinném příběhu nejen přiblížila atmosféru uvolněných let, ale zvláštně řešenou jevištní situací střídala časové polohy v konfrontaci generací a životních hodnot. Příběh nemá složitou zápletku, ani shakespearovský či antický odkaz s přesahem staletí, zato je svěží, místy humorně laděnou výpovědí o věcech "obecně lidských" a lidech, které potkáváme, aniž tušíme, co skrývají jejich vzpomínky a drobné, či větší konflikty, naděje a zklamání. Hra je navíc autorskou prvotinou Eriky Suchanové, jedné z hereček souboru, psanou takříkajíc "na tělo" hereckým kolegům."
Jaroslav Psík

"Když jsem se před jedenácti lety rozhodla odstěhovat z Prahy na malou jihočeskou vesnici, netušila jsem, že zde v tomto malebném koutku Čech najdu kromě klidu a pohody také velmi milé přátele a to v divadelním spolku Kajetán. Již třetím rokem se společně snažíme navázat na úspěchy ochotnického souboru, který působil v Třeboni před lety. Není to ovšem mnohdy snadné, neboť v našem spolku mají velkou převahu ženy a sehnat divadelní hru s tolika ženskými rolemi je prakticky nemožné. Proto jsme se v letošní sezóně rozhodli zkusit něco z vlastního pera. Naši hru provázely od počátku obtíže - jedna kolegyně se náhle odstěhovala, druhá vážně onemocněla a nakonec, když se nám podařilo vše vyřešit a role přeobsadit, přišla rána největší. Představitel hlavní postavy, pan profesor Psík si ošklivě zlomil nohu krátce před premiérou. Přes všechny problémy, které nás zaskočily, se nám podařilo dovést naši "půdu" k úspěšné premiéře. Doufáme, že vás naše představení potěší stejně, jako nás těšilo připravovat jej pro vás."

Erika SuchanováOsoby a obsazení:

režie Erika Suchanová

realita
Profesor Maxmilián Javorský Jaroslav Psík
Jeho žena Adéla Hana Cepáková
Dcera Zuzana Soňa Pekařová
Její přítel Martin, oddávající Viktor Nyč
Bedřiška Jitka Havránková
Její maminka Marie Helena Herrmanová

vzpomínky
Mladý Max Lukáš Rajnoch
Mladá Adélka Žaneta Skálová
Spisovatelka Barbarela Javorská Erika Suchanová
Herečka Kateřina Zahajská Petra Žilková
Martička, garderobiérka Jarmilka Nikola Krupičková
Mladá Marie Julie Trnková
Ludva, Bedřich Daniel Kačírek
Nataša Lucie Janátová
Milenka Jája Jindřiška Fantová


Fotografie z představení naleznete v Galerii.

Sen noci svatojánské (2005)

5. srpna 2009 v 22:22 | Jindřiška |  Inscenace
Sen noci svatojánské
Autor: William Shakespeare
Premiéra: 31. března 2005"Kdo by neznal jméno Williama Shakespeara, pak neví, co je divadlo. Kdo neví, co je divadlo, připravuje se o krásný sen, ve kterém se může stát králem i tulákem, svůj širák odhodí v dáli nebo nastaví zrcadlo sám sobě, i své době. "Labuť avonská," tak se přezdívalo rodákovi ze Stratfordu upon Avon, jehož dobrudružné mládí přivedlo k divadlu velmi záhy nejen jako autora a producenta, ale také jako velmi dobrého herce. V 18 letech se oženil, záhy se stal otcem tří dětí a v Londýně nájemcem proslulého divadla Globe. Napsal 37 her, které se hrají dodnes a stejně tak dodnes mu mnozí autorství odpírají, nevěříce geniálním konstrukcím, dialogům a noblesnímu jazyku, kterým ve všech polohách promlouvá alžbětinský fenomén k současnému divákovi. Jeho život, o němž nemáme zase příliš mnoho zpráv, byl stejně dramatický, jako jeho příběhy, v nichž odkrývá naše nadčasové slabosti a vášně, vedoucí k sebezničující lásce stejně jako ke krvavým zločinům z touhy po moci, penězích a slávě..."
Jaroslav Psík"Dovolte nám, abychom Vás provedli tajemnou nocí plnou kouzel. Uvěřte spolu s námi na víly a elfy a nechte se na malou chvíli omámit vůní čarovného kvítí. A vězte, že za vše může náš roztomilý Puk:
Jestli jsme se Vás my, stíny, dotkli
měl bych návrh jiný:
Myslete si, že jste spali
když jsme se Vám zjevovali
a že představení samo
byl jen sen a žádné drámo."Osoby a obsazení:

režie Jitka Havránková a Petra Žilková

Théseus Viktor Nyč
Hipolita Petra Žilková
Egeus Jaroslav Psík
Helena Jana Krofiková
Hermie Žaneta Skálová
Lysandr Lukáš Rajnoch
Demetrius Daniel Kačírek
Oberon Josef Kouba
Titanie Helena Vrátná
Puk Julie Trnková
Poříz Soňa Pekařová
Klubko Erika Suchanová
Hoblík Lucie Janátová
Štěbenec Jitka Havránková
Hubička Helena Herrmannová
Nitka Karla Zbudilová
1. elf Hana Cepáková
Hořčička Jana Fantyšová
Pavučinka Pavla Faflíková
Hrášek Nikola Krupičková
Prášek Tereza Bečvářová
Fotografie z představení naleznete v Galerii.


Lysistrate (2004)

5. srpna 2009 v 22:21 | Jindřiška |  Inscenace
Lysistrate
Autor: Aristofanes
Premiéra: 29. 4. 2004
"Muži z Athén i Sparty jsou ve válce. Athéňanka Lysistraté přesvědčí ženy, aby své muže odmítaly do té doby, dokud nepřestanou válčit. Ženy obsadí Akropoli, zmocní se státní pokladny a brání ji proti starcům, kteří již neválčí. Mezitím se Athénští i Spartští muži přesvědčí o neoblomném rozhodnutí svých žen..."Osoby a obsazení:

Lysistrate Jitka Havránková, alt. Petra Žilková
Kalonike Erika Suchanová
Myrrhine Jindřiška Fantová
Lampito Helena Vrátná
1. žena, 2. žena, 3. žena Jana Krofiková, Karla Zbudilová, Jana Kvíderová
Náčelnice žen Hana Cepáková, alt. Žaneta Skálová
Alegorie Smíření Pavlína Faflíková, alt. Lucie Kocková
pištci Jana Krofiková, Žaneta Skálová

Athénský radní Josef Kouba
Hybeš Dan Kačírek, alt. Lukáš Rajnoch
Spartský hlasatel Soňa Pekařová
Náčelník starců Jaroslav Psík
Starci Helena Herrmannová, Julie Trnková, Lukáš Rajnoch, alt. Dan Kačírek, Lucie Janátová
Athéňan Lucie Janátová
Strážníci Tereza Koutníková, alt. Nikola KrupičkováFotografie z představení naleznete v Galerii.

Josef Kajetán Tyl

5. srpna 2009 v 21:03 | Jindřiška |  Historie
Josef Kajetán Tyl, spisovatel, novinář a divadelník, po kterém se jmenuje jak naše třeboňské divadlo, tak náš ochotnický soubor, žil v letech 1808-1856 a zaujímá důležité místo v dějinách českého národního obrození.
Vystudoval gymnázium, kde byl jeho učitelem Václav Kliment Klicpera. Studia filozofie nedokončil, protože ho zlákalo divadlo. Později se stal redaktorem časopisu květy, Pražského posla a Sedlských novin. V revolučním roce 1848 byl poslancem říšského sněmu. Řídil ochotnický sbor Kajetánského divadla a stal se také dramaturgem ve Stavovském divadle. Když toto místo v roce 1851 ztratil, založil vlastní kočovnou hereckou společnost, s níž jezdil po Čechách. Na poslední štaci do Plzně přijel již těžce nemocen. Roku 1856 umírá. Na jeho pohřeb přišly zástupy lidí a rozloučily se s ním písní Kde domov můj.
V díle Josefa Kajetána Tyla se promítají témata soudobá, pohádková i historická. Mezi nejznámější patří Fidlovačka, Jiříkovo vidění, Strakonický dudák, nebo Krvavé křtiny.


Literatura: Dana Nováková a kol., Literární obsahy, Praha 1999.