Jak ulovit knížete

11. března 2011 v 13:37 | Jaroslav Psík |  Nástěnka
Odpověď na tuto zdánlivě řečnickou otázku hledejme v provinčním městečku Mordasovu v carském Rusku poloviny 19. století. Sem zasadil svůj povídkový příběh "Strýčkův sen" autor temných psychologických studií Fjodor Michailovič Dostojevskij. Povídku převedl do dramatické podoby Jiří M. Šimek podle překladu Josefa Bečky z r. 1926 a Kajetán se zmocnil nové látky s chutí a zápalem.
Příjezd zchátralého a "vyžilého" knížete Kostynina je oživením jinak tradičního až ospalého Mordasova, žijícího z obvyklých skandálků a pikanterií malého města. Na jediném prostoru honosného salonu venkovského sídla se střetají plány a osudy devíti postav, aby vyústily v tragikomický a přesto tradiční závěr.
Kníže Kostynin je ve své blouznivé sešlosti jen dojemným středobodem událostí, jejichž hlavní osnovu spřádá Marja Alexandrovna Moskalevová, první dáma Mordasova, energická milující matka, mistrně ovládající všechny společenské finesy směřující k prospěchu jejímu a její krásné dcery Zinaidy. Kolem knížete se najednou točí celé městečko, jehož zraky se prizmatem knížecího majetku upínají až k lesku samotného Petrohradu, kam by se mnozí rádi dostali. Marně dobývá srdce Zinaidy mladý nápadník, marně intrikují ostatní mordasovské dámy, své žezlo pevně třímá Marja Alexandrovna.
Erika Suchanová v roli Marji téměř nesejde z jeviště, v úloze Zinaidina nápadníka Mozgljakova se střídají Petr Horák a Pavel Kos, krásnou Zinu představuje Lucie Kreichová, Marjina manžela, ušlápnutého a neúspěšného Jiří Guth st., v rolích ostatních mordasovských dam uvidíte Hanu Cepákovou, Jitku Havránkovou, Petru Žilkovou a Janu Kvíderovou, jako mladého knížete Ščepilova, Kostyninova synovce, Martina Ježka a Matouše Šimka a konečně v roli knížete Kostynina Jaroslava Psíka.
Pojďte s námi znovu prožít strýčkův sen po 150 letech od jeho prozaického stvoření při premiéře 15. dubna 2011. v 19.30 hodin v divadle J.K.Tyla v Třeboni. Vstupenky na místě, cena 70 Kč.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama