Říjen 2011

Mikulášská pohádka s nadílkou

25. října 2011 v 14:08 | Erika |  Nástěnka
Divadelní spolek Kajetán srdečně zve rodiče s dětmi v neděli 4. prosince od 15 hodin do divadla J.K.Tyla na veselou pohádku s písničkami z pera členky souboru Jitky Havránkové O čertovi a Andělce. Pro všechny děti je připravena Mikulášská nadílka. Vstupné je 50 Kč, vstupenky budou v prodeji před představením v divadle.

Jak ulovit knížete (2011)

25. října 2011 v 14:01 | Erika |  Inscenace
Jak ulovit knížete
podle povídky F. M. Dostojevského
napsal Jiří M. Šimek

Premiéra: 15. dubna 2011

Jak ulovit knížete? Odpověď na tuto zdánlivě řečnickou otázku hledejme v provinčním městečku Mordasovu v carském Rusku poloviny 19. století. Sem zasadil svůj povídkový příběh "Strýčkův sen" autor temných psychologických studií Fjodor Michailovič Dostojevskij. Povídku převedl do dramatické podoby Jiří M. Šimek podle překladu Josefa Bečky z r. 1926 a Kajetán se zmocnil nové látky s chutí a zápalem.
Příjezd zchátralého a "vyžilého" knížete Kostynina je oživením jinak tradičního až ospalého Mordasova, žijícího z obvyklých skandálků a pikanterií malého města. Na jediném prostoru honosného salonu venkovského sídla se střetají plány a osudy devíti postav, aby vyústily v tragikomický a přesto tradiční závěr.
Kníže Kostynin je ve své blouznivé sešlosti jen dojemným středobodem událostí, jejichž hlavní osnovu spřádá Marja Alexandrovna Moskalevová, první dáma Mordasova, energická milující matka, mistrně ovládající všechny společenské finesy směřující k prospěchu jejímu a její krásné dcery Zinaidy. Kolem knížete se najednou točí celé městečko, jehož zraky se prizmatem knížecího majetku upínají až k lesku samotného Petrohradu, kam by se mnozí rádi dostali. Marně dobývá srdce Zinaidy mladý nápadník, marně intrikují ostatní mordasovské dámy, své žezlo pevně třímá Marja Alexandrovna.
Erika Suchanová v roli Marji téměř nesejde z jeviště, v úloze Zinaidina nápadníka Mozgljakova se střídají Petr Horák a Pavel Kos, krásnou Zinu představuje Lucie Kreichová, Marjina manžela, ušlápnutého a neúspěšného Jiří Guth st., v rolích ostatních mordasovských dam uvidíte Hanu Cepákovou, Jitku Havránkovou, Petru Žilkovou a Janu Kvíderovou, jako mladého knížete Ščepilova, Kostyninova synovce, Martina Ježka a Matouše Šimka a konečně v roli knížete Kostynina Jaroslava Psíka.